Ashton & District League Division One | |||||
Sep 7 | Hyde United Reserves | Home |
W
7-1 |
Darley-3, Hilton-2, Jackman-2 | |
Sep 21 | Hurst Reserves | Away |
W
3-0 |
Darley, Jackman, Hilton | |
Sep 28 | Droylsden | Home |
D
1-1 |
Darley | |
Oct 12 | Ashton Pleasant Sunday Afternoon | Home |
W
1-0 |
Darley | |
Oct 19 | Ashton Garrison | Away |
W
5-1 |
Hilton-3, Darley, Newman | |
Oct 26 | Waterloo | Home |
L
1-3 |
Jackman | |
Nov 9 | Hurst Reserves | Home |
W
5-0 |
Darley-3, Hilton-2 | |
Nov 16 | Waterloo | Home |
0-0
ab |
- | |
Dec 7 | Hooley Hill | Away |
D
2-2 |
Hilton, Darley | |
Dec 21 | Ashton St Peters Mens Class | Home |
W
1-0 |
Darley | |
Dec 25 | Hooley Hill | Home |
D
1-1 |
Newman | |
Jan 4 | Stalybridge United | Away |
L
0-3 |
- | |
Jan 18 | Ashton Pleasant Sunday Afternoon | Away |
W
4-2 |
Darley-2, Garside-2 | |
Jan 25 | Denton St Lawrence | Home |
W
3-1 |
Jackman-2, Garside | |
Feb 1 | Denton St Lawrence | Away |
W
6-0 |
Newman-6 | |
Feb 22 | Otto Monsteads | Away |
W
3-1 |
Newman-2, Hilton | |
Mar 15 | Ashton St Peters Mens Class | Away |
D
1-1 |
Darley | |
Mar 21 | Hyde United Reserves | Away |
W
3-0 |
Darley-2, Newman | |
Mar 22 | Droylsden | Away |
W
2-1 |
Garside-2, Newman-2 | |
Apr 12 | Otto Monsteads | Home |
W
6-1 |
Garside-4 | |
Apr 22 | Waterloo | Home |
L
1-2 |
Darley | |
Apr 24 | Ashton Garrison | Home |
W
1-0 |
Darley | |
Apr 26 | Failsworth Clarence | Away |
W
4-0 |
Newman-2, Darley, Garside | |
Apr 28 | Stalybridge United | Home |
D
2-2 |
Jackman, Darley | |
Apr 30 | Failsworth Clarence | Home |
W
5-1 |
Darley-4, Jackman | |
Manchester Junior Cup | |||||
Nov 30 | Waterloo | 1st
Round |
Home |
W
3-2 |
Darley-3 |
Jan 11 | Tonge | 2nd
Round |
Away |
L
2-3 |
Darley-2 |
Ashton Junior Cup | |||||
Oct 5 | Hooley Hill | 1st
Round |
Home |
W
4-1 |
Darley-2, Jackman, Lamming |
Dec 14 | Ashton Pleasant Sunday Afternoon | Semi
Final |
Hurst
Cross |
D
2-2 |
Jackman, Darley |
Feb 15 | Ashton Pleasant Sunday Afternoon | Replay |
Dukinfield |
D
1-1 |
Darley |
Mar 8 | Ashton Pleasant Sunday Afternoon | 2nd
Replay |
The
Springs |
W
3-1 |
Darley-2, Hilton |
Mar 29 | Hurst Reserves | FINAL |
Bank
Top |
D
0-0 |
- |
Apr 19 | Hurst Reserves | FINAL |
Garrison |
L
2-5 |
Darley-2 |
Lady Aitken Ashton Junior League Cup | |||||
Nov 23 | Denton St Lawrence | 1st
Round |
Away |
W
4-1 |
Darley, Newman, Jackman, Hilton |
Feb 8 | Droylsden | 2nd
Round |
Away |
D
4-4 |
Darley-2, Hilton-2 |
Mar 1 | Droylsden | Replay |
Away
|
W
3-1 |
Hilton-2, Darley-2 |
Apr 5 | Otto Monsteads | Semi
Final |
St
Peters |
W
1-0 |
Darley |
Apr 19 | Stalybridge United | FINAL |
Hurst
Cross |
L
1-2 |
Jackman |
Apr 30 | Droylsden | 2nd
REPLAY |
Hurst
Cross |
W
3-1 |
Hilton-2, Darley |
Friendly | |||||
Sep 14 | Otto Monsteads | Home |
W
4-1 |
Darley-2, Newman-2 | |
Appearances & Goalscorers | |||||
Apps |
Goals |
Signed from | |||
Ashton | |||||
Bickerton, Harry | |||||
Brooks, Jack | |||||
Darley, Jackie | 47 |
||||
Davis, Jim (captain) | |||||
Garside, John | 10 |
||||
Gilleece, Micheal | |||||
Hilton, Sam | 16 |
||||
Holt, Arthur | |||||
Jackman, Frank | 12 |
||||
Jackson, Billy | |||||
Jones | |||||
Keefe | |||||
Lamming, Harry | 1 |
||||
Newman | 18 |
||||
Rickerby | |||||
Shepherd | |||||
Tetlow, Billy | |||||
Whalley, Dick |